KPPSP Radziejów

Czad i Ogień. Obudź czujność - kampanii ciąg dalszy.


27 stycznia 2018 r. 05:33
Czad i Ogień. Obudź czujność - kampanii ciąg dalszy.

„Czad i ogień. Obudź czujność”

Tegoroczna kampania społeczna, objęta patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Czad i ogień. Obudź czujność" to już druga edycja w tej formule, a zarazem jednocześnie kontynuatorka z ubiegłych lat kampanii o tytule "Nie dla czadu".

Okres grzewczy w pełni, a z kraju dopływają do nas informacje o kolejnych poszkodowanych i ofiarach śmiertelnych w wyniku pożaru bądź zatrucia tlenkiem węgla. Do tej pory w okresie jesienno-zimowym 2017-2018 r. odnotowano na terenie całego kraju 8723 pożary, w których poniosło śmierć 138 osób, a 861 zostało poszkodowanych w tym również 46 ratowników. 

Na tle powyższych danych statystycznych nasz powiat nie wygląda najgorzej, niemniej należy zachować umiarkowany optymizm z tego względu, że jesteśmy dopiero w połowie sezonu grzewczego. Jak dotąd odnotowaliśmy łącznie 11 pożarów w budynkach mieszkalnych, gdzie jedna osoba w wyniku odniesionych obrażeń została przetransportowana do szpitala. W 3 przypadkach działania Państwowej Straży Pożarnej doprowadziły do wykrycia tlenku węgla, na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Państwowa Straż Pożarna wzorem poprzednich lat, także i w tym roku przypomina i powtarza, jeżeli dzięki naszym działaniom uda się uratować choć by jedno życie ludzkie, to napewno było warto.

Należy pamiętać, że gwarancją naszego bezpieczeństwa jest poczucie odpowiedzialności za drowie własne i innych oraz dobrze wykształcony nawyk przewidywania możliwych zagrożeń, wraz z umiejętnością reagowania w sytuacji zagrożenia.

Zatem czy nasz dom, nasz azyl może być bezsprzecznie bezpieczny ? Dom jest miejscem dającym ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie, kiedy dokładnie mu się przyjrzymy, okazuje się, że jest on również miejscem potencjalnych zagrożeń.

Pamiętajmy tlenek węgla (CO) to bezbarwny, bezwonny gaz, który dodatkowo nie podrażnia dróg oddechowych. Dlatego jest często nazywany „Cichym zabójcą”. Ludzie nie posiadają wykształconego naturalnego mechanizmu obronnego przeciwko tej niebezpiecznej substancji.

Niestety tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne

Dbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń, jednocześnie dokonując przeglądów kominiarskich, które zapewniają nam drożność kanałów wentylacyjno-spalinowych. Niemniej ważna jest również sprawność urządzeń grzewczych np. piecyków gazowych lub gazowych podgrzewaczy wody, nie dokujmy we własnym zakresie modyfikacji tych instalacji. Sprawdźmy stan instalacji elektrycznej, wystarczy raz na 5 lat. Nie magazynujmy materiałów łatwopalnych takich jak farby, lakiery, oleje czy benzynę. Usuńmy materiały łatwopalne z okolicy kominka.

To tylko kilka podstawowych zasad, dodatkowo dla wzrostu poczucia swojego bezpieczeństwa możemy wyposażyć dom w detektor tlenku węgla. Mała inwestycja w czujkę CO, to kropla w budżecie domowym, jednak usytuowana w odpowiednim miejscu w domu stanowi solidną barierę dla tlenku węgla. Jednak czujki nie zastąpią człowieka i jego czujności, ale są bardzo przydatne i informują o zagrożeniu.

Celem kampanii jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem. Dzięki wspólnemu wysiłkowi zarówno Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, partnerów kampanii, jak i przedstawicieli prasy, radia i telewizji, którzy włączą się w tę akcję, możemy mieć nadzieję, że uda się uniknąć wielu niepotrzebnych tragedii. 

Opracował: mł. asp. Michał Żbikowski

KPPSP Aleksandrów Kujawski
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Halinowo 2a
Tel. 54 231 89 00 (centrala)
Tel. / Fax. 54 282 40 60

Numer alarmowy
998 lub 112
Polecane strony
BIP