KPPSP Radziejów

Ćwiczenia w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim


15 października 2018 r. 12:18
Ćwiczenia w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim

ĆWICZENIA W SZPITALU

W dniu 12 października br. na oddziale leczniczo-opiekuńczym na jednej z sal rehabilitacyjnych wybucha pożar. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja pacjentów oraz personelu medycznego.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczych w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim.

Zgodnie z wcześniej przygotowanym założeniem, w jednej z sal rehabilitacyjnych pielęgniarka doglądająca pacjentów dostrzega pożar. Błyskawicznie zostają wdrożone procedury ewakuacyjne. Około godziny 10:00 personel medyczny telefonicznie powiadamia straż pożarną, przy jednocześnie prowadzonej ewakuacji pacjentów z zadymionych pomieszczeń. Po chwili przybywają strażacy, zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystępują do poszukiwania źródła pożaru. Lokalizują ogień oraz poszkodowanego, który niezwłocznie zostaje ewakuowany z zagrożonej strefy. W tym samym czasie od strony ulicy Słowackiego, przy pomocy podnośnika hydraulicznego SHD 23 w asyście ratownika z PSP zostaje ewakuowana z drugiego piętra pielęgniarka, której drogę ucieczki odciął pożar. Dowódca akcji po dokładnym przewietrzeniu pomieszczeń oraz odliczeniu osób ewakuowanych zgłasza zakończenie działań.

Takie ćwiczenia to wymóg, w myśl art. 17 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Wnioski: ćwiczenia przebiegły sprawnie i zakończyły się sukcesem, chociaż
w przypadku wystąpienia rzeczywistego zagrożenia akcja ratownicza w szpitalu jest zwykle trudniejsza, bo większość z ratowanych to osoby chore, których ewakuacja jest bardziej skomplikowana. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim oraz strażacy ochotnicy z OSP Służewo

Galeria zdjęć.

mł. asp. inż. Michał Żbikowski
Rzecznik Prasowy
Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej
w Aleksandrowie Kujawskim

KPPSP Aleksandrów Kujawski
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Halinowo 2a
Tel. 54 231 89 00 (centrala)
Tel. / Fax. 54 282 40 60

Numer alarmowy
998 lub 112
Polecane strony
BIP